מה הוא חינוך ולמה הוא נחוץ?

אוגוסט 30, 2020

אם למעשה לכל אדם יש נפש ואישיות הכוללים את כל היכולות, הכישרונות, החושים, הכוחות, מדוע אנו זקוקים לפעולת החינוך? הרי האדם יכול להפעיל את כוחותיו וחושיו ולהביא את התועלת הרצויה?

אכן, כפי שכבר כתבנו במאמר הקודם, יש לאדם את כל אלה, אמנם הכוחות והיכולות וכן הכישרונות והחושים, הם המצב של ראשוניות וללא כיוון מסודר, כל עוד אין לאדן מבנה מסודר של ערכים לפיהם הוא מכווין את רצונותיו. הרצון הוא הקובע את כיוון הפעלת היכולות השונות והוא מפעיל אותם בהתאם לערכים אשר האדם בונה או מאמץ לעצמו.

גם לאחר שסולם הערכים מתחיל להבנות וכיוון העבודה מתחיל להתבהר, עדיין יש צורך באימון ופרקטיקה של היכולות השונות כיוון שהן פועלות בגוף גשמי המונע על ידי נפש רוחנית ולכן יש צורך בהדרכה ואימון וניסיון מעשי המוקנה על ידי עבודת החינוך.

מכאן אנו מבינים עד כמה זהירה צריכה להיות עבודת החינוך. עד כמה צריך המחנך או המחנכת להיות שקולים בבחירת הערכים אותם ירצו להקנות למחונך. שיהיו ערכים המבוססים על אמת ועל אמונה בבורא העולם וכיצד רוצה בורא העולם שעולמו יתנהג.

מכאן אנו מבינים שהמחנך, במידה רבה צריך לנתק את האגו העצמי שלו בבואו לבחור את הערכים אותם ירצה להקנות, כדי שלא יושפעו מרצונותיו ונטיותיו הפרטיים, אלא יהיו באמת מבוססים על ערכים של טוב כלל חברתי ועל הכוונה הכללית של הבורא: "לא לתוהו בראה כי אם לשבת יצרה" (ישעי'הו פרק מ"ה פסוק י"ח). שהקב"ה ברא את העולם שיהיה מיושב ולא ג'ונגל, בו החיות טורפות האחת את השניה.

אם כן, הרי החינוך הוא מכלול הפעולות המקנות את הערכים לפיהם אדם צריך לבנות את מחשבותיו ודיבוריו ומעשיו, בודקות את כלל יכולותיו של המחונך להביא ערכים אלה לפעולה בעולם, לבחור את הדרך המתאימה של כל מחונך בפני עצמו לאמן את היכולות השונות ולהעצים אותן וליישם זאת בבחירת דרכו המיוחדת לו או לה בחייון לצורך הבאת התועלת הרצויה לעצמו ולסביבתו לעולם כולו

גודל האחריות של המחנך או המחנכת יכול להיות מובן יותר, מכך שנראה שיש אנשים הפועלים בעיקר על עצמם וסביבתם הקרובה ויש הפועלים על סביבה יותר גדולה ועל קהלים רחבים יותר, ויש אנשים רבים אשר פעולותיהם משפיעות על קהלים גדולים של ארצות שלמות ואף על העולם כולו. כל פעולות השפעתם ופעולותיהם בעולם, תלויות בחינוך אשר קבלו ממחנכיהם. ומכאן אנו יכולים במידת מה להבין את גודל האחריות עלינו כמחנכים

סדנאות חגי ישראל

סדנת יצירת קופת צדקה מעץ

קופת צדקה צבעונית מעץ סדנת יצירת קופת צדקה מעץ, מתאימה במיוחד להפעלה לקבוצות של הגילאים הצעירים ולהפעלה בהפנינג ויריד פתוח. הסדנה מומלצת בדרך כלל לתלמידים

המשך קריאה »

עשו לכם חג - התקשרו עכשיו:

כל שיחה חשובה לנו! לחצו על המספר להתקשרות

בקשת הצעה לפעילות בדוא"ל:

פניה מהירה בוואטסאפ:

שליחת פנייה דרך האתר

נציג שלנו יצור איתך קשר בהקדם

סדנאות להכרת חגי ישראל שע"י "חסד וחינוך לטף ולבוגר" (ע"ר) תירוש 32, נוף הגליל
משרד: 04-60-84-770 | שניאור: 058-7891-770 | יוסי: 052-8770-487 | דוא"ל: sadnaot@sadnaot.com
תכניות לימוד ויצירה – ערכיות וחינוכיות –  מאז 1999

סדנאות להכרת חגי ישראל
שע"י "חסד וחינוך לטף ולבוגר" (ע"ר)
תירוש 32, נוף הגליל
משרד: 04-60-84-770
שניאור: 058-7891-770
יוסי: 052-8770-487
דוא"ל: sadnaot@sadnaot.com
תכניות לימוד ויצירה ערכיות וחינוכיות
– מאז 1999 – 

בקשת הצעה לפעילות

מה הוא חינוך ולמה הוא נחוץ?

ניצור קשר להתאמת הפעילות הטובה ביותר

סדנאות יצירה פעילות לילדים בקיץ חגי ישראל

אכפת לנו מאוד

להעניק שרות מקצועי, מהיר ומסביר פנים, מהרגע הראשון של הקשר ועד לסיום הפעילות

בקשת הצעה לפעילות

מה הוא חינוך ולמה הוא נחוץ?

פניה מה הוא חינוך ולמה הוא נחוץ?

ניצור קשר להתאמת הפעילות הטובה ביותר

למידה משמעותית + חוויה יצירתית

מה הוא חינוך ולמה הוא נחוץ?

נקודות על הסדנא