חינוך יצירתי

מערכות החינוך בארץ ובעולם כולו מתלבטות מזה זמן בשאלות יסודיות, הקשורות לחינוך וללמידה:

מסרים ערכיים - כיוון שמערכות החינוך מבוססות על הישגיות ועל כמות החומר הנלמד, קשה לתלמידים לשאוף לקבלת ערכים ולהפנמתם, המהווים למעשה את הבסיס ועמוד השדרה של מבנה חברתי תקין.

מוטיבציה - מכיוון שהשאיפה ללמוד היא גורם מרכזי להצלחת התלמידים, כיצד יכולים אנו לגרום להגברת המוטיבציה של לימוד בבתי הספר (וכן במוסדות לימוד נוספים).

זיכרון והפנמה - מהי השיטה הטובה והיעילה באמצעותה יזכור התלמיד את החומר הנלמד ויפנים את המסרים השזורים בו, מעבר לטווח של ימים או חדשים ספורים.

אלימות - זוהי אחת מן התוצאות הישירות הנובעות ממחסור בערכים. כאשר העולם נראה כג'ונגל ח"ו, אשר בו שולטות ההישגיות והתחרותיות, הרי, יחד עם קרוב משפחתן - התסכול - הן גורמות לאלימות עצמית וחברתית, המהווה גורם הרסני מאין כמוהו.

כדי לתת תשובות לשאלות אלה, פיתחנו, כתבנו ואף יישמנו בפועל 2 תוכניות לימוד ייעודיות מבוססות ערכים:

הראשונה מבוססת על לימוד חלקו השני של ספר התניא - תוכנית עיונית בעיקרה, שמטרתה חיזוק האמונה והביטחון בבורא עולם, תוך לימוד מעמיק של יסודות הבריאה וחינוך לערכים.
השנייה מלמדת את המצוות המעשיות - התוכנית כתובה בחוברות עבודה מסודרות ומבוצעת בשיטת החינוך היצירתי.

ניתן להפעיל תוכניות לימוד אלה - הכוללות הקניית ערכים חברתיים ואישיים יסודיים, וכן יכולות להתפתחות אישית בתחומי הלימוד וההנהגה החברתית והאישית - כחלק אינטגרלי ממערכת הלימודים בכל בית ספר, וכן אפשר ללמדן במכלול פעילויות של גופים חברתיים שונים. התוכניות מופעלות מזה כמה שנים בבתי ספר רבים ברחבי הארץ, לשביעות רצונם של תלמידים ושל צוותי מורים ומנהלים רבים.

שיטת החינוך היצירתי בנויה על מרכיבי היסוד כדלקמן:

* לימוד יצירתי וחוויתי.
* היצירה מתמקדת בנושאי הלימוד - כאשר נלמד על השופר של ראש השנה ייצרו התלמידים שופרות אמיתיים; כאשר נלמד על חנוכה, ייצרו התלמידים שמן זית, חנוכיות ועוד.
* לרשות התלמידים עומד ציוד משוכלל ומגוון ליצירת נושאי הלימוד.
* יחס חיובי, נעים ומשרה שמחה שנותנים המורים והמדריכים לתלמידים.

שיטת הלימוד
החינוך היצירתי מבוסס על סדנאות לימוד ויצירה, שכל אחת מהן מתוכננת ללימוד המיוחד לה. כל סדנה פועלת בשני שלבים עיקריים: (1) הסבר עיוני, (2) יצירת נושא הלימוד בעזרת המכשירים המיועדים לכך.

בשלב ההסבר העיוני מקבלים התלמידים את המסרים העיוניים וכן את הערכים הקשורים אליהם. בשלב היצירה מפעילים התלמידים את המכשירים המיוחדים לסדנה ויוצרים את נושא הלימוד.

לכל סדנת לימוד ויצירה פותח ציוד מיוחד וייעודי; סידור הציוד והפעלתו מהווים חלק אינטגרלי מחוויית הלימוד. כל הציוד בטיחותי ויכול להיות מופעל מגיל גן ומעלה.

תוכנית הלימוד בחינוך היצירתי מבוססת על המרכיבים הבאים:

* צוות מדריכים מקצועי ומיומן.
* חוברות הדרכה.
* ציוד מקצועי ייעודי מגוון.
* מערכות הגברה למוזיקה.

מרכז תוכנית הלימוד הוא הקניית לימוד המצוות המעשיות וערכים חינוכיים - כגון אהבת ישראל, כיבוד הורים ומורים, יחס חיובי לזולת ועזרה הדדית. העיקרון המנחה בתוכנית הוא שכל משתתף ומשתתפת עושים שימוש בכל חושיו בעת החוויה הלימודית המיוחדת הזו, וכך כל מהותם חווה את הלמידה, הנצרבת בצורה יפה ונעימה בנשמתו.

סדנאות היצירה בתוכנית הלימוד מובאות אל בתי הספר, המתנ"סים או היישובים, ופועלות בשיתוף עם התלמידים או אנשי היישוב. דבר זה יוצר ממד נוסף של נועם בכך שהוא חוסך טלטלה והוצאות יקרות של הסעות. כמו כן, משולבות הסדנאות במסלולי טיולים, דבר היוצר אפקט דינמי וחווייתי נוסף.

כל המדריכים הם אנשי חינוך העוברים השתלמות מיוחדת בנושא החינוך היצירתי: הפעלת הציוד, ארגון הסדנאות ושימת דגש מיוחד על היחס האישי ומסביר הפנים אל המשתתפים.

חוברות ההדרכה נכתבו במיוחד, והן מיועדות להכנת חומר הלימוד והסדנאות על ידי המדריכים או המדריכות. החוברות מכילות חומר לימודי רב ממקורות תורניים ומדרשיים, סיפורים היסטוריים וכן מערכי הפעלה לסדנאות - החל משלב רשימות הציוד והכנתו ועד לצורת העברת החומר, הפעלת המשתתפים והמכשירים הייעודיים.

לכל נושא לימוד יש סדנה מיוחדת המלמדת ומפעילה את המשתתפים. הציוד לכל סדנה הינו ייחודי וייעודי, ואנו משתדלים שיהיה ברמה הגבוהה ביותר מכל הבחינות. דגש רב ניתן על בטיחות הציוד והמכשירים, ובכל הסדנאות ניתן להפעילם על ידי כל משתתף - מילדי גן ומעלה. כמו כן, מערכת הגברה ומוזיקה מופעלת במשך הסדנאות, דבר המוסיף לאווירה הנעימה.

בדרך כלל, מערך הפעלת סדנה מתחיל בהצגת נושא הלימוד והסברתו. לאחר מכן מפרטים המדריכים את נושא היצירה וכיצד יפעלו המשתתפים במהלך הסדנה. לאחר מכן יוצרים את נושא הסדנה בעזרת המכשירים המיועדים לכך, ובסיום כל תלמיד ותלמידה יקבלו את אשר יצרו.

קהל היעד בשיטת החינוך היצירתי
שיטת החינוך היצירתי מופעלת בהצלחה בכל מגוון הקהלים - מילדים קטנים בגיל גן וגנון, דרך בתי הספר היסודיים ועד לתיכוניים, ואף אנשים מבוגרים. בכל אדם יש חוש יצירתי ולכן כל אחד נהנה, בדרך כלל, ללמוד על ידי הפעלת יכולותיו היצירתיות. מניסיון עבר של עבודה בשיטה זו, ראינו את התלהבותם של מבוגרים ושל ילדים כאחד, הבאים להשתתף בחוויית היצירה הלימודית.