פעילות לפסח - חווית אפיית המצה השמורה ומגוון סדנאות יצירה ערכיות לפסח

פסח 2019 בפתח ואנו מזמינים אתכם להתרשם ממגוון פעילויות פסח לילדים ועולם של יצירה לפסח:

כאן תוכלו למצוא את כל המידע שחיפשתם לפעילויות פסח, סדנאות לחג הפסח ויצירות ערכיות וחווייתיות לכבוד חג המצות, כולל סדנת מאפיית המצות, יצירת ערכה לבדיקת חמץ, הכנת כוס של אליהו הנביא בצריבה בזכוכית, יצירת כיסוי מהודר למצות, יצירת כיסוי מהודר לאפיקומן, סדנת הקמח והמים, ליל הסדר לדוגמה ועוד ועוד.

צוות סדנאות להכרת חגי ישראל מפעיל כבר למעלה מ-18 שנה סדנאות פסח לילדי הגיל הרך בגני הילדים ובצהרונים, יצירות ערכיות בפעילויות לפסח בבתי הספר ומתנ"סים, פעילויות ייחודיות בהפעלות לפסח לילדים, בני נוער ומבוגרים, ופעילויות חווייתיות באירועי פסח קהילתיים בישובים רבים.

כל סדנה מורכבת מהדרכה לימודית עשירה ומרתקת ויצירה חווייתית, ומותאמת לקהל היעד, לגיל המשתתפים ולאופי הפעילות. היצירה משלבת ציוד ייעודי בליווי מדריכים בעלי ניסיון רב, כך שהמשתתפים בסדנא יצאו עם תוצר איכותי ואישי. אנו מביאים איתנו את כל הציוד הייעודי הנדרש להפעלת הסדנאות.

לנוחותכם, תוכלו להתרשם מהסדנאות המופיעות כאן ואתם מוזמנים לפנות אלינו לשאלות ורעיונות לפעילות פסח שלא תוכלו לשכוח והפעלה ערכית וחווייתית לפסח לכל הגילאים.

בנוסף, שאלו אותנו על שילוב סדנאות פסח במסגרת מסיבה יישובית, אירוע קהילתי, פעילות לגיל הזהב ועוד. ניתן לשלב מספר סדנאות בצורות הפעלה שונות, כגון סבב כיתתי או יריד פעילויות.

נשמח לספר לכם כי התכנית מאושרת ומומלצת ע"י משרד החינוך – מס' תכנית 2369

אנו מאחלים לכם חג פסח כשר ושמח! נשמח לעמוד לרשותכם!

סדנת אפיית מצות לכבוד פסח שבה האופים הם - הילדים! לחוות את אפיית המצה השמורה אצלכם

חשבתם פעם: איך מכינים מצות? אנחנו רוצים ללמד אתכם ליצור מצה שמורה עגולה נהדרת וחייכנית, כמו זו המונחת לנו על השולחן בליל הסדר, בתכנית מאושרת ומומלצת ע"י משרד החינוך (מס' תכנית 2369)

תנו לילדים לחוות את תהליך אפיית המצות במו ידיהם. תנו להם להתחבר לחווית החג בכל החושים. לטחון במו ידיהם את...

טחינת קמח

בימים עברו, נהגו לטחון את החיטה בריחיים של אבן, היו מניחים את הגרעינים בין הרחיים ומסובבים אותם עד שהיה יוצא קמח דק דק, למצות של פסח נהגו לטחון חיטים שנשמרו משעת הקצירה, בריחים מיוחדות לכך.
כל אחד מהמשתתפים יקבל חופן של גרעיני חיטה אותם יטחן בעצמו בריחיים אמיתיות מאבן.

שאיבת מים מן הבאר

מנהג ישראל הוא כאשר אופים מצות לשאוב מים מן הבאר ולהלין (מלשון לינה-שינה) אותם לילה אחד, ובמים אלו להשתמש באפיית המצות, מכאן השם המיוחד - 'מים שלנו'.
המשתתפים ילמדו על הסיבה לשאיבת המים מהבאר והלנתם בלילה. לאחר מכן ישאבו מים מהבאר, ויחוו את החוויה של שאיבת מים שלנו לאפיית מצות.

ערכה לבדיקת חמץ

בסדנא זו כל משתתף יכין לעצמו סט שלם לבדיקת חמץ עם כף, נוצה, נרות (שיצר בעצמו) ושקית מהודרת עם נוסח בדיקת חמץ

גביע לאליהו הנביא

בליל הסדר אנו שותים ארבע כוסות של יין כנגד ארבע לשונות של גאולה, שבהם נגאלו אבותינו ממצרים, וגם מוזגים כוס לאליהו הנביא.
בסדנה מיוחדת זו כל משתתף יצור גביע זכוכית מיוחד לאליהו הנביא בטכניקת צריבה. המשתתפים יעטרו את הגביע כרצונם עם מדבקות מיוחדות שיכסו חלק מהגביע ולאחר מכן יכניסו אותו לתוך...

מפות למצות

יצירת מפת קטיפה מיוחדת עם עיטורי טוליפ בנושא החג.
המפה תשמש אותנו בליל הסדר לכיסוי המצות

ליל סדר לדוגמה

יחד נשב סביב שולחן הסדר, נשמע על יציאת מצרים, נעשה קידוש, נטעום מהכרפס במי המלח ומשאר המאכלים המיוחדים לליל הסדר, ויחד נחוש את החירות.

סדנאות נוספות לשילוב: 

נחזור לימי קדם, בהם אבותינו היו עבדים תחת אימפריית מצרים. עבודת הפרך, העינויים הקשים, ולבסוף הניסים הגדולים שעשה לנו ה'. המופתים, עשרת המכות, קורבן פסח ויציאת מצרים מעבדות לחרות.
הילדים יושבים בתוך אוהל גדול על מחצלות קש ושומעים את סיפור יציאת מצרים מפי מדריך מחופש.

סיפורה של חווה בגן עדן- מצוות הדלקת הנר בערב שבת קודש - ניצור כל אחד ואחת - נר שבת צבעוני ויפה.

בפעילות זו נלמד על מצוות הדלקת נר שבת וחג ועל האור והיופי שמוסיף הנר לבית. המשתתפים יצרו פמוט מהודר מענפי עצים, ישייפו ויבריקו בעזרת חומרים מיוחדים, ויקבלו פמוט מדהים.

מדוע עושים אנו קידוש ולמה דווקא על היין. כל משתתף סוחט ענבים, רואה את תהליך הפקת היין ומקבל בקבוק יין לעצמו ודף צבעוני ומהודר לקידוש.

סיפורו של אדם הראשון בגן עדן, לאחר חטא עץ הדעת. מדוע אנו מדליקים נר בהבדלה יחד נטבול את הפתילות בשעווה, נקלע וניצור נר הבדלה יפהפה

עם כניסת השבת אנו מקבלים נשמה יתרה. במוצאי שבת- בהבדלה אנו מריחים בשמים ניצור כל אחד ואחת נרתיק נאה ונמלא אותו בצמחי בושם. מתאים במיוחד לפעילות בקייטנה