פעילות לקייטנה סדנאות לילדים חגי ישראל

חינוך והקניית ידע

תוכן העניינים

רקע

מערכות החינוך בארץ ובעולם מתלבטות מזה זמן בשאלות יסוד הנוגעות לתהליכי החינוך והלמידה. אנו רואים, בכל מערכות החינוך בעולם, אתגרים גדולים של טיפוח ושימור המוטיבציה של תלמידים ותלמידות, להיות במסגרות החינוך ולקבל את הערכים והמסרים שמערכות החינוך משתדלות להקנות להם.

תוצר פעילות גבינה לשבועות

האתגרים העיקריים

כדי להתמודד עם אתגרים אלה, עלינו קודם לכל ובראשית העניין להבין את תהליכי הלמידה והחינוך כפי שהם באים לידי ביטוי בעבודת הלימוד והחינוך ואת דמותו ואישיותו של התלמיד וכיצד יכולים אנו וצריכים לגשת אל התלמיד והתלמידה ולהביא אליהם את אותם מסרים וערכים שיתקבלו אצלם וישתלבו באישיותם.

cמאמר זה נרצה להתבונן בעיקר במה הוא חינוך ומה הן הדרכים הטובות ביותר לחנך ומה הוא ההבדל בין חינוך ללמידה.

בכלל, החינוך איננו פעולה חד פעמית הנעשית עם המחונך אלא הוא תהליך ממושך, לא רגעי וחד פעמי. בתהליך זה אנו פועלים עם המחונך במטרה להקנות לו (או לה) הרגלים, ידע, ערכים, מידות טובות והשקפות עולם חיוביות, בהתאם לחזון למטרה ולערכים אותם הוא – החינוך מייצג ובעיקר בהתאם לערכים אותם הוא מציב כערכי יסוד להנהגה אישית ובין אישית נכונה.

מה היא "הקניית ידע" בהבדל מ"חינוך"

הקנית ידע טהור, כמו מדעים שונים, היסטוריה, חקלאות וכדו', אינם חינוך במובנו הנכון, אלא הוראה והקניית ידע. המורה, בהתנהגותו בתהליך הקניית הידע, יכול, על ידי הנהגתו האישית, היחס החיובי כלפי התלמידים וכדו', להשפיע גם בצד החינוכי, אמנם זו לא עיקר מטרתו בתהליך הלימוד.

בתהליך חינוכי אמתי, עיקר פעולת החינוך היא – הקניית ערכים, בניית מידות טובות והרחקת מידות רעות, אשר יכולה לבוא יחד עם הקניית ידע הקשור לערך החינוכי הנלמד. התהליך החינוכי חותר גם לעיצוב דמות התלמיד או התלמידה בצד האישיות והמידות הטובות והשקפת עולם חיובית כלפי עצמו וכלפי החברה הסובבת אותו או אותה. במידה רבה, החינוך כולל גם פיתוח תכונות שונות באישיות התלמידים, כמו נטייה לנגינה, הבעה בכתב או בציור, יכולות קוגניטיביות שונות, קואורדינציה, מנהיגות חיובית ועוד.

סיכום

קיים הבדל משמעותי גדול בין חינוך לבין הקניית ידע. הקניית ידע פונה אל האינטלקט של התלמיד ובמטרה להעשיר את ידיעותיו בתחום מסוים אשר לעתים קרובות לא מתחשבת באישיותו של התלמיד, נטיותיו, השקפת עולמו ויכולותיו.

החינוך פונה אל כל אישיותו של התלמיד או התלמידה, הוא מבוסס על ערכים ברורים וחיוביים ומשתדל להקנות מידות טובות, יכולות פיתוח כישורים ומקנה ערכים המהווים בסיס להתפתחות טובה של אישיות התלמיד או התלמידה. שאיפתו של המחנך היא לאפשר לתלמידיו פיתוח אישיותם למקסימום יכולותיהם בכל התחומים ובאופן חיובי ומשתף, וכן להקנות ערכים של אהבת הזולת והשפעה חיובית על עצמו ועל סביבתו.

שתפו באהבה
סדנאות חוויה יצירתית

סדנאות חוויה יצירתית

פעילות הסדנאות להכרת חגי ישראל הקיפה והגיעה ללמעלה מ-3537 נקודות בארץ ובעולם ומתרחבת בהתאם לחזון שהסברת הפנים והקניית הערכים בדרך נעימה ושמחה צריכה ויכולה להגיע לכל אחד ואחת. הסדנאות מופעלות במקצועיות ובהתאמה אצל כל המעוניינים בכך לרבות גנים, בתי ספר, מתנ"סים, קיבוצים, מושבים, רשויות, קהילות, חברות, ארגונים, עמותות, ירידים ופסטיבלים, אירועים ופעולות משפחתיות ועד לפעולות ממשלתיות וכלל ארציות.

סדנאות ופעילויות

סדנת הדבורים והדבש סדנת הדבורים והדבש המתוק, זוהי פעילות לימודית מרתקת ונפלאה שבה נחווה את תהליך הפקת הדבש מהכוורת ומחלת הדבש. בשונה מרוב הסדנאות שלנו – שבהן המשתתפים שומעים את התוכן וההדרכה ולאחר מכן יוצרים תוצר איכותי ושימושי ולוקחים אותו לביתם – סדנה זו היא בעלת אופי הדרכתי יותר. המשתתפים מקשיבים וצופים בהדרכה של ה"דבוראי" […]

הדרכה עשירה ומרתקת איך נראו חיי היהודים בתקופת שלטון היוונים בארץ ישראל? נכיר את הסיפור העתיק והמופלא של חג החנוכה שבו אנו מדליקים את נרות החנוכייה במשך שמונה ימים כדי לזכור את הניסים והנפלאות. תוכן ערכי ומותאם אליכם נטה אוזן ונקשיב להמחשת סיפור נס החנוכה בצבעים חיים, החל מכיבוש ירושלים על ידי היוונים דרך מרד […]

מפגש עם סופר הסת"ם והתנסות בכתיבה סדנת הקלף וכתב הסת"ם מתאימה להפעלה לילדים, לבני נוער ולמבוגרים כאשר התוכן וההדרכה מותאמים לגיל המשתתפים, לרמת הידע ולאופי הייחודי שלהם. הפעילות מתאימה במיוחד כהפעלה לחג השבועות, לכבוד בר מצווה, מסיבת חומש לכיתות א-ב, לקייטנות הקיץ ולפעילות המשלבת הורים וילדים. לפני תחילת הפעילות נפרוש את התצוגה הנפלאה של תשמישי […]

הורדת קטלוג הסדנאות

בקטלוג זה ניתן לך מידע אודות הסדנאות הרלוונטיות לחודשים הקרובים.

לחצו על כפתור ההורדה להורדת הקטלוג

בקשת הצעה לפעילות

חינוך והקניית ידע

ניצור קשר להתאמת הפעילות הטובה ביותר

סדנאות יצירה פעילות לילדים בקיץ חגי ישראל

אכפת לנו מאוד

להעניק שרות מקצועי, מהיר ומסביר פנים, מהרגע הראשון של הקשר ועד לסיום הפעילות

בקשת הצעה לפעילות

חינוך והקניית ידע

פניה חינוך והקניית ידע

ניצור קשר להתאמת הפעילות הטובה ביותר

למידה משמעותית + חוויה יצירתית

חינוך והקניית ידע

נקודות על הסדנא